Kam na výlet?
Tipy do 3 km
Horní Březinka
Památné stromy - V bezprostřední blízkosti penzionu se nachází památné stromy: dub letní - Quercus robur L. a jilm horský - Ulmus glabra Huds. Oba památné stromy rostou na okraji obce Horní Březinka v zahradě domu čp. 3. Jsou bez zjevných poškození, v dobrém stavu a vitální.
GPS souřadnice: 49°40'33.56"N, 15°22'48.197"E.
Soukromý rybník - Rybník se nachází na okraji Horní Březinky,platí zde místní řád,chytá se jen o víkendech,nově otevřen-velmi dobře zarybněn amurem a kaprem.
Dolní Březinka
Vojenský hřbitov - Válečný hřbitov u vesnice Dolní Březinka v okrese Havlíčkův Brod je kulturní památka v místě, kde byli pohřbíváni vojáci, kteří zemřeli ve Světelském lazaretu. Zde se léčili zranění z francouzsko-rakouské války v letech 1809-1814. Na místě je údajně pochováno až 1200 rakouských, francouzských, ruských a pruských vojáků. Na místě je žulový obelisk z roku 1841. V 90. letech 20. století bylo místo upraveno a v roce 1995 vyhlášeno kulturní památkou.
Světlá nad Sázavou
Podle pověsti ji založil Karel IV. K největším zajímavostem patří nepochybně zámek. Tato původní tvrz Trčků z Lípy z 16. století byla v 18. stol. přestavěna na barokní zámek, který pak prošel v 19. století empírovou a novorenesanční úpravou. Zámek je velice pěkný a navíc je obklopen působivým zámeckým parkem s několika rybníky a romantickými kamennými lavičkami, altánky a mostky. Interiéry zámku shlédnout nelze, protože je účelově využíván jako škola. Ve Světlé také můžete navštívit další zajímavé objekty.
Radnice - Je nyní sídlem městského úřadu obce. V popředí stojící plastika Sklo a Kámen ztvárňuje lámání a opracování kamene a výrobu olovnatého křišťálu – v minulosti dva hlavní obory činnosti místního obyvatelstva.
Galerie Na Půdě - V budově sídlí také turistické informační centrum.
Středověké podzemí - Pod částí náměstí Trčků z Lípy se nachází soustava chodeb a slepých rozrážek o celkové délce 220 m.
Kostel sv. Václava
Bývalý špitál - Stojí u mostu přes Sázavu, nad vchodem jsou umístěny erby světelských rodů.
Židovský hřbitov - Byl založen v roce 1886 po zrušení starého židovského hřbitova. Dochovalo se přes sto náhrobků.
Pamětní deska Jaroslava Haška -Byla odhalena v roce 2008 na výpravní budově nádraží a připomíná příjezd slavného autora Dobrého vojáka Švejka.
Více informací najdete na www.svetlans.cz
Tipy do 10 km
Sázava
Oblast Stvořidla - Peřeje Stvořidla jsou vodáckou lahůdkou. Válečky, vlny a jazyky mezi balvany, ale také krásná příroda okolo, to je recept na romantický výlet pro zkušené vodáky i suchozemské milovníky přírody. Přírodní rezervace Stvořidla a k němu přiléhající Přírodní park Melechov se nachází na okraji Českomoravské vrchoviny asi 6,5 km východně až jihovýchodně od Ledče nad Sázavou. Stvořidla jsou nejstarší rezervací na Havlíčkobrodsku. Původně byla rezervace vyhlášena v roce 1948, v nově upravených hranicích pak byla vyhlášena v roce 1998. Důvodem ochrany je zachování geomorfologicky významného úseku přirozeného toku řeky Sázavy a přilehlého okolí mezi vrchem Melechov (715 m) a hřebenem kopce Žebrákov (601 m). Území rezervace tvoří 85 % plochy lesní porosty. Z chráněných druhů rostlin zde roste např. oměj pestrý či růže alpská. Ze vzácných živočichů byla v rezervaci prokázaná vydra říční a mlok skvrnitý. V zimě je zde možné spatřit poletovat ledňáčka říčního. Plochou zabírají Stvořidla zhruba 300 ha především na pravém břehu řeky. Poblíž rezervace se nachází Sluneční zátoka s památníkem spisovatele Jaroslava Foglara. Spisovatel mnohokrát tábořil se skauty nejstaršího českého oddílu - Pražské dvojky - ve Sluneční zátoce a zde vznikla jeho nejslavnější kniha Hoši od Bobří řeky. Pro přepravu lze využít známý Posázavský pacifik (Světlá nad Sázavou – Stvořidla). Více informací naleznete na http://www.posazavsky-pacifik.cz/
Ledeč nad Sázavou
Rozkládá se na obou březích Sázavy. Za návštěvu stojí gotický kostel sv. Petra a Pavla původně ze 14. Století a hrad. Hrad byl postaven již ve 13. Století a později přestavěn na renesanční zámek a barokně upraven.
Huť Jakuba Tasice
Huť Jakub v Tasicích je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Byla založena r. 1796. Tasické výrobky obdivoval i sám Napoleon a dokonce se vyvážely do indických paláců. Je zde možnost zakoupení krásných českých ručních výrobků od předních českých skláren a výtvarníků. Otevřeno je denně, v zimě v pondělí zavřeno.
Lipnice nad Sázavou
Nachází se zde jeden z nejmohutnějších hradů v Čechách. Je postaven na skalnaté vyvýšenině a výrazně vyčnívá nad okolní terén. Z hradní věže je vyhlídka do vzdálenosti až 70 km. V domku pod hradem prožil poslední léta života Jaroslav Hašek. Právě zde napsal své nejslavnější dílo Osudy dobrého vojáka Švejka.
Národní památník odposlechu
Sochařské dílo R. Dvořáka: ZLATÉ OČI, BRETSCHNEIDROVO UCHO a ÚSTA PRAVDY. Přístupová cesta k dílu (asi 1000 m) je značena z náměstí.
Stanice ochrany fauny Pavlov
Stanice ochrany fauny vznikla v roce 1989 jako útulek pro handicapované živočichy a pracoviště na záchranu téměř vyhubené vydry říční. Stanice je otevřena pro veřejnost od 1. května do 30. září. Vstupné na stanici je 10 Kč pro děti a 20 Kč pro dospělé. Pokud organizujete větší skupinu lidí, nebo chcete stanici vidět mimonávštěvní období, ohlaste se prosím předem na tel.: 569 721 293. Adresa: Pavlov 22, Ledeč nad Sázavou.
Selské muzeum Michalův statek v Pohledi
Nabízí návštěvníkům návrat do života lidu našeho kraje v období od konce třicetitileté války až do zrušení roboty v roce 1848. Můžete se podívat, jak se žilo za dob našich předků, třeba u příležitosti nějaké akce. Více informací najdete na http://www.michaluv-statek.estranky.cz/
Fotogalerii naleznete zde
Tipy do 30 km
Rozhledna Bohdanka u Bohdanče
Od května 2011 je přístupná nově postavená rozhledna stojící v blízkosti obce Bohdaneč.
Havlíčkův Brod
Muzeum Vysočiny . Více informací najdete na www.muzeumhb.cz a Galerie výtvarného umění. Více informací najdete na www.galeriehb.cz
Více než 30 km
- Jihlava - Muzeum Vysočiny. Více informací najdete na www.muzeumji.cz a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě . Více informací na www.ogv.cz
- Pelhřimov - Muzeum Vysočiny. Více informací najdete na www.muzeumpe.cz
- Třebíč - Muzeum Vysočiny. Více informací najdete na www.zamek-trebic.cz
- Telč - Šikmá věž kostela sv. Jakuba (vychýlení 48 cm)
- Humpolec - Vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše a Včelařský skanzen. Skanzen můžete navštívit na základě telefonické dohody s panem Havlem (tel: 721 864 542) nebo panem Bártlem (tel:723 584 685).
- Zruč nad Sázavou - Zámek Zruč nad Sázavou, původně středověký hrad významného rodu pánů z Kolovrat, koncem 18. století vyhořel a v 19. století byl romanticky přestavěn, čímž získal svou dnešní podobu. Nachází se uprostřed udržovaného parku, do kterého jsou zakomponovány i zbytky opevnění někdejšího hradu.
Tipy na jednodenní výlety
Po hradech a zámcích nad řekou Sázavou. Během jednoho dne lze navštívit tři klenoty Posázaví. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centru a zámek ve Světlé nad Sázavou a majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.
V případě nepříznivého počasí je k dispozici společenský prostor, který je možno uzpůsobit vašim potřebám.
Další zajímavosti z Vysočiny
- Největším rybníkem Vysočiny je Velké Dářko (206ha).
- V zámeckém parku v Kamenici nad Lipou roste památná lípa, jejíž stáří se odhaduje na 600 až 800 let (údajně byla zasazena v roce 1248).
- Nejstarším stromem v České republice je tis červený ve Vilémovicích na Havlíčkobrodsku, kterému odborníci přisuzují 850 let.
- Kuriozitou je pomník nejslavnějšímu přistěhovalci, který nikdy neexistoval. Postavili ho v Humpolci na základě proslulé věty z českého filmu Marečku, podejte mi pero: Hliník se odstěhoval do Humpolce.
- Nejmenší český hřbitov je v Hluboké na Náměšťksku. Jeho vnitřní plocha čísta 102m2 a nalézá se zde sedm hrobů.
- Nejstarší zvon na Vysočině (a druhý nejstarší v Čechách) je součástí chrámu na Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě
- Věžní hodiny na městské věži při kostele sv. Martina v Třebíči jsou největší v České republice i na evropském kontinentě. Čtyři smaltované číselníky mají průměr 550 cm.
- Nádrž přehrady na Švihov na řece Želivce je naší největší vodárenskou nádrží.
- Jediný větrný mlýn na Vysočině stojí v Třebíči. Byl postaven v roce 1825 a sloužil k mletí smrkové kůry.
- Eš na Pacovsku je obec s nejkratším názvem u nás, naopak nejdelší jednoslovné pojmenování nesou Prostředkovice na Jihlavsku.
- Jediné české muzem knihy najdeme ve Ždáru nad Sázavou.
- Nejstarší moravskou rozhlednou je Babylon u Náměště nad Oslavou (1831).
- V Kralicích na Třebíčsku sídlí ojedinělý památník Bible kralické.
- Nejvyšší český monolit, takzvaný Plečnikův obelisk na Pražském hradě (15,41m) vznikl z mrákotínské žuly.
- Fárův dům nebo Drechslerova vila v Pelhřimově jsou ojedinělými kubistickými stavbami architektra Pavla Janáka.
- Druhé nejrozsáhlejší městské podzemí v České republice bylo vybudováno pod Jihlavou.
Spoustu dalších tipy na výlety najdete na www.kudyznudy.cz – kraj Vysočina.