Vítejte u nás na Kadlečáku. 

 

 

 Rodinný penzion KADLEČÁK se nachází v obci Horní Březinka, Světlá nad Sázavou

 

Původní historické venkovské stavení bylo rozsáhlou citlivou rekonstrukcí a přístavbou upraveno na příjemný penzion a zkolaudováno v roce 2006. V penzionu se nachází pokoje, vybavené kuchyně, pivnice s výčepem a velká společenská místnost.

 

Součástí objektu penzionu je také víceúčelové hřiště pro fotbal, volejbal, bazén, pingpongové stoly a další (viz. Sport a wellnes) a  také  krásný hektarový pozemek navazující na zalesněný Benetický hřeben z jedné strany a jižním směrem spadající do přírodní chráněné oblasti Melechov a Stvořidla (nejkrásnější peřejovitá část řeky Sázavy). Náš penzion leží přímo na turistické trase do známé Foglarovi sluneční zátoky na řece Sázavě (viz. Kultura a výlety).

 

Součástí penzionu jsou:

 

  • plně vybavená kuchyně
  • bar s výčepem (pro cca 16 osob) 
  • místnost s krbem (pro cca 16 osob)
  • velká společenská místnost (pro cca 40 – 50 osob).



 

Každé roční období je u nás krásně.
Jaro je tady skvělé pro procházky či projížďky na kole, penzion je v bezprostřední blízkosti lesa.
V létě se u nás můžete koupat v bazénu, lenošit, dělat táboráky, grilovat nebo sbírat lesní plody.
Na podzim jsou okolní lesy plné hub. Nikdo, kdo tu někdy na houby vyrazil, nepřišel s prázdnou.
V zimě si to tu užijí milovníci sjezdovek i běžek. V bezprostřední blízkosti penzionu (100 metrů) se nachází lyžařský vlek Kadlečák se sjezdovkou vhodnou také pro výuku dětí a spousta běžeckých stop. Zahřát se můžete v sauně.

 

 

 

Myslíme i na nejmenší návštěvníky. U nás mohou děti radostně vyvádět, koupat se, hrát si na pískovišti nebo prolézat dřevěný hrad. (viz. Pro děti)

 

 

 

Okolí penzionu

 

Kolem penzionu vede spousta cyklostezek, díky kterým si můžete prohlédnout řadu zajímavých přírodních památek – Čertovi skály, tok řeky Sázavy, hrady Lipnice a další.

 

Lze také vyrazit raftovat na řeku Sázavu.

 

Okolí penzionu je také bohaté na historické památky. V blízké vesnici se narodil slavný spisovatel Jaroslav Hašek (viz. Kultura a výlety).

 

Kola a další vybavení si u nás můžete zapůjčit (viz. Půjčovna vybavení).

 

 

Historie obce Horní Březinka

 

     První písemné zmínky z Horní Březinky, ležící 464 metrů vysoko, jsou z roku 1391 a z Dolní Březinky, ležící 438 metrů vysoko, jsou z roku 1453. Od svého vzniku patří, západně ležící Březinka, pod Světlou, proto také platy a dávky šly do světelského kostela.

 

     Od 16. století patřila Březinka do trčkovského panství. Po konfiskaci ji dostal Ladislav Burian z Valdštejna. Dalším vlastníkem se stal Filip Kolovrat Krakovský, který podporoval manufakturní výrobu. Založil roku 1752 v Dolní Březince brusírnu českých granátů - byla poháněna vodou. Jeho syn Leopold Krakovský zmírnil poddaným robotní povinnosti. Po napoleonských válkách začalo broušení granátů opadat. Největší krize byla při I. světové válce, kdy brusiči trpěli velkou bídou. Poptávka začala opět až po válce - nejvíce po českých granátech. Firma Kratochvíl hledala brusiče, kteří však své brusírny v krizi prodali - výroba v domácnostech. Posledním brusičem byl Josef Dušátko, kterému však brzo zemřel syn, a tak zaniklo jedno umělecké řemeslo v kraji.  

 

     Dalším pokusem o vytvoření určité formy průmyslu bylo zpracování rudy, která se sem dovážela ze Světlé a z Benetic. Železárna však brzy zanikla pro nekvalitní rudu a drahou těžbu. V letech 1809 - 1814 byl světelský zámek proměněn na vojenskou nemocnici. Vojáci, kteří zde zemřeli byli pochováni na pastvišti u Dolní Březinky - bylo zde pochováno kolem 1200 vojáků. Silnice z Ledče do Světlé se začala budovat roku 1836 - vedla však přes Horní Březinku a nebyla dobře upravena. Horní a Dolní Březinka byla pod obecním úřadem v Mrzkovicích. Finančním zdrojem vesnice se stal lom Horka, který byl i pracovním zdrojem pro obyvatele. S těžbou lipnicko - světelské žuly (na vzduchu žloutne) se začalo roku 1895. Žula se používá nejvíce k renovaci gotických staveb. Lom měl za svého největšího rozkvětu mnoho pronajímatelů - Jana a Františka Vackovi, Jana Žatečku a další spoustu jiných, v poslední řadě se objevila i obchodní společnost Agroplat Liberec. Roku 1996 byl lom na dobro zavřen. Elektrický proud sem byl zaveden roku 1931.

 

     Horní a Dolní Březinka se 1. ledna 1986 sloučily a stále patří pod Světlou nad Sázavou